Czas

Ulti Clocks content

Kalendarz

poprzednim miesiącu kwiecień 2018 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 13 1
week 14 2 3 4 5 6 7 8
week 15 9 10 11 12 13 14 15
week 16 16 17 18 19 20 21 22
week 17 23 24 25 26 27 28 29
week 18 30

Przed nami

Brak wydarzeń

Najczęściej czytane

Facebook

Portale

portal pzz
portal zegluje
portal sail
 portal zagle
 portal zeglarstwo
portal zeglarstwo waw
 

Statystyki

Użytkowników : 68
Artykuły : 182
Odsłon : 373183

Węzły

Węzeł knagowy

Węzeł knagowy - Jak sama nazwa wskazuje, służy do obkładania szotów, fałów, cum na knadze.

Węzeł rożkowy

Węzeł rożkowy - Podstawowy węzeł w pracy pokładowej. Służy do klarowania fałów.

Węzeł cumowy żeglarski

Węzeł cumowy żeglarski - Służy do cumowania, oczywiście się nie zaciska. Również pamiętajmy o zaciśnięciu liny na polerze. Chodzi o to, że jeśli będzie luźna, to w czasie postoju jachtu na cumie "myszkuje" on, czyli kręci dziobem, a lina obciera się o poler. Po jakimś czasie przetrze się.

Węzeł cumowy rybacki

Węzeł cumowy rybacki - Dobry jako węzeł cumowniczy spełnia podstawowe kryterium węzłów cumowniczych, tzn. nie zaciska się. Zakończamy go półsztykami - pamiętajmy, aby przed tą czynnością dobrze zacisnąć linę na polerze czy pachołku.

Węzeł ratowniczy jako pętla cumownicza

Węzeł ratowniczy jako pętla cumownicza - Z racji nie zaciskania się - idealny do cumowania jachtów. Wiążemy go z ręki. Po założeniu na poler, knagę, resztę cumy wybieramy na pokład. Warto go stosować. Wygodny i szybki w wiązaniu, rozwiązywaniu i obkładaniu.

Węzeł ratowniczy

Węzeł ratowniczy - Należy bezwzględnie umieć go zrobić - umiejętność szybkiego wiązania na sobie obowiązuje każdego żeglarza. Służy do zabezpieczenia człowieka w czasie pracy w trudnych warunkach - na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Węzeł się nie zaciska. Przy jego robieniu pilnujmy się, aby lina nie zacisnęła się nam na nadgarstku. Węzeł wiążemy końcami palców.

Wyblinka

Wyblinka - Używany do zawiązania liny na przedmiocie lub linie o większym obwodzie. Węzeł ten mocno trzyma, a więc i trudno się rozwiązuje. Wbrew logice i sztuce żeglarskiej, widzimy często, że używa się go do cumowania.

Węzeł rzutkowy

Węzeł rzutkowy - Jak sama nazwa wskazuje, służy do wiązania rzutki do ucha cumy lub holu. Trzeba dobrze go zacisnąć, bo może się wyślizgiwać w czasie pracy.

Węzeł flagowy

Węzeł flagowy - Służy do łączenia dwóch lin lub lin z kauszą. Dzięki pętelce rozwiązuje się go szybko. Jego nazwa wywodzi się stąd, że w starych zestawach kodów flagowych był stosowany do łączenia poszczególnych flag. Dzisiejsze kody mają zaczepy metalowe, ale już banderę do fału wiążemy tym węzłem.

Węzeł refowy

Węzeł refowy - Wiązany - jak widać - podobnie do płaskiego, z tym, że jeden koniec przeciągamy podwójnie. Pociągając za ten koniec, łatwo węzeł rozwiązać. Stąd chyba pochodzi nazwa - rafowy, bo potem możemy łatwo i szybko rozwiązać refsejzingi. Wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że rozplątuje się on tak łatwo, iż robi to nawet wtedy, gdy tego nie chcemy.

Węzeł płaski

Węzeł płaski - znajduje zastosowanie do łączenia lin o zbliżonej grubości. Przy wiązaniu należy uważać aby nie zawiązać węzła fałszywego, nazywanego czasem złodziejskim lub babskim. Liny biegowe (pracujące) muszą być po tej samej stronie, pracować na jednej osi a końcówki po drugiej stronie. Jeśli będą skrzyżowane, węzeł będzie się rozwiązywał. Dawni żeglarze zawiązywali nim worki żeglarskie, aby sprawdzić, czy ktoś do nich zaglądał. Zakładali, że ten ktoś zawiąże węzeł odruchowo - stąd nazwa złodziejski. Węzła płaskiego nie należy stosować przy dużych obciążeniach, ponieważ zaciśnięty jest trudny do rozwiązania, może też ulec samoistnemu rozwiązaniu, gdy połączone liny mają śliski oplot i słabą węzłowatość.

Więcej artykułów…

Logowanie

Foto

3.jpg

Teraz na stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Pogoda

Komentarze

Sklepy żeglarskie

sklep raksa 
 sklep centrum
 sklep ezeglarski
 sklep hobby
sklep szopeneria
Reklama
Reklama
Reklama